מה זה סחר הוגן?

תו הנמצא על מוצרים ומבטיח שהם יוצרו ללא ניצול של בני אדם, עבדות, עבודת ילדים וכדומה. התו בא לתת מענה לכל אותם מוצרים כמו קפה, קקאו ותה שאנחנו צורכים ביום יום שמגיעים ממדינות עולם שלישי ובהם מדווח מספר רב של מקרי ניצול בשנה.

הקריטריונים לסחר הוגן

איך זה משפיע על אנשים במציאות?

סיפורו של ג'רארדו אריאס, חקלאי קפה מקוסטה-ריקה

"בשנות השמונים, מחירי הקפה ירדו מתחת למחירי הייצור שלו. חקלאים רבים זנחו את אדמותיהם ועברו לערים כדי למצוא עבודה, או הגרו למדינות אחרות. אני עזבתי לארה"ב על מנת להתפרנס ולפרנס את משפחתי. גרתי שם עשר שנים, עד שחזרתי לקוסטה ריקה וקניתי את החווה, כדי שההורים שלי יוכלו להפסיק לעבוד.

שוק הקפה היה תנודתי ביותר. לא היה לנו בכפר בית ספר, כבישים או גשרים. היה לא קל לקבל את הסרטיפיקציה של פיירטרייד, אבל הבנתי שזה מה שנכון עבורנו [בקואופרטיב של הכפר]. כיום אנחנו מקבלים מחיר יציב עבור הקפה שלנו – והשתמשנו בפרמיום כדי לבנות בית ספר וכדי לייצר תכנית מלגות שמאפשרת לילדינו להישאר בבית הספר.

אני מאמין שהיינו פושטים את הרגל אלמלא סחר הוגן. העניין הוא באמת לא מורכב – סחר הוגן הוא כמו שסחר אמור להיות – הוגן.

הבן הגדול שלי לומד בקולג', לבני בן העשר יש יותר שנות לימוד ממני, ולנסיכה הקטנה שלי [כך במקור] יש כבר שנתיים בביה"ס. אני מקווה שהם לא יצטרכו להגר למדינה אחרת כדי לפרנס את עצמם כמוני – אני מקווה שהם יוכלו להרשות לעצמם ללמוד באוניברסיטה ולהתפרנס בכבוד."

 

(מתורגם מתוך –רייצ'ל דיקסון, Teach us How to Fish, Don’t Just Give us the Fish, הגארדיאן, 2008.